Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu

Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu?

 

W tym artykule postaramy się zwrócić uwagę na to, od czego zależy wysokość składki za polisę ubezpieczeniową i jak  ubezpieczyć samochód w sposób optymalny. Ten artykuł ma Wam pomóc uzyskać optymalną ochronę ubezpieczeniową za sensowne pieniądze.

Należy przy tym pamiętać, że pozornie takie same pakiety, nawet w tym samym towarzystwie, mogą się różnić zakresem ochrony i ceną w zależności od tego, czy kupimy je przez internet, u dealera czy u agenta ubezpieczeniowego.

Już na wstępie dementujemy też opinię, że przez internet lub telefon w tzw. directach jest taniej niż u agenta. Może się tak zdarzyć, ale generalnie to nieprawda.

Składka ubezpieczeniowa na samochód zależy od kilku głównych czynników, które różnie wpływają na koszt ubezpieczenia u poszczególnych ubezpieczycieli:

 • marki, modelu, rodzaju, roku produkcji , pojemności silnika i wartości ubezpieczanego samochodu – im większy silnik tym większa stawka za ubezpieczenie OC. W Auto Casco najważniejsza jest wartość pojazdu oraz marka i model. Samochody ciężarowe i dostawcze maja wyższe stawki niż osobowe. Ubezpieczyciele ustalają stawki w zależności od szkodowości poszczególnych marek zarówno jeśli chodzi o kradzież jak i wypadki, ale zwyżki/zniżki za marki i rodzaje samochodów różnią się u poszczególnych ubezpieczycieli.
 • sposobu użytkowania: prywatny, firmowy, nauka jazdy, taksówka, użytkowanie za granicą itp. – najtańsze jest użytkowanie prywatne, często za takie jest też uznawana działalność gospodarcza, ale zwyżki za poszczególne rodzaje użytkowania pojazdów różnią się znacznie pomiędzy towarzystwami.
 • miejsca zamieszkania – drożej w dużych miastach i rejonach o dużej szkodowości. Niektóre firmy biorą pod uwagę to gdzie samochód jest użytkowany, a nie gdzie jest zarejestrowany.
 • historii ubezpieczeniowej właścicieli – ile lat mamy ubezpieczenie i ile szkód w tym czasie.  Warto sprawdzić jaką tabelę tzw. bonus-malus ma dane towarzystwo. W niektórych firmach brana jest pod uwagę 3 lub nawet 2 letnia historia, w innych ostatnie 8 lat. Jeżeli mamy krótką historię i brak szkód lepiej wypadniemy w towarzystwach o „krótkiej” tabeli bonus-malus. Jeśli jednak mamy długą historię, a w ostatnich latach przydarzyły nam się np. 2 szkody lub przez ostatnie 2 lata mieliśmy przerwę w ubezpieczeniu, wtedy korzystniej będzie dla nas jeśli ubezpieczyciel uwzględni dłuższy okres do obliczenia należnych nam zniżek.
 • okresu posiadania prawa jazdy – generalnie zwyżka za prawo jazdy poniżej 2 lub 3 lat w zależności od towarzystwa
 • wieku właścicieli i użytkowników –  w niektórych firmach brany jest pod uwagę tylko wiek właścicieli,  w innych deklarujemy, czy samochód będzie kierowany przez młodych i/lub niedoświadczonych kierowców.
 • miejsca parkowania pojazdu w nocy – tylko w niektórych towarzystwach, składka niższa jeżeli samochód parkujemy w garażu
 • ilości rat w jakich płatna jest polisa – z reguły zwyżka 10% za dodatkową ratę
 • zakresu ochrony ubezpieczeniowej i ewentualnych dodatków do polisy – dodatkowa ochrona to zwykle dodatkowy koszt, ale też lepszy zakres. Od tej reguły są jednak wyjątki. Pewne dodatkowo płatne opcje i rozszerzenia będą w niektórych przypadkach zbędne np. ubezpieczenie starego samochodu popularnej marki w wariancie serwisowym AC powoduje właściwie tylko zwiększenie kosztów ubezpieczenia, a w praktyce trudno będzie nam z tej opcji skorzystać. Natomiast w przypadku odpowiednio dobranego pakietu za szerszą ochronę możemy zapłacić mniej – o tym piszemy dalej.

Jak widać, jest wiele czynników, które wpływają na składkę za ubezpieczenie auta. Nie polecamy jednak szukania samochodu, który umożliwi zaoszczędzenie na ubezpieczeniu – to raczej utopia. Przecież ubezpieczenie jest dla nas i samochodu, a nie odwrotnie. Bardziej rozsądnym podejściem będzie znalezienie towarzystwa ubezpieczeniowego, które zaproponuje dobrą stawkę za nasz samochód biorąc pod uwagę nasz wiek , historię ubezpieczenia i pozostałe czynniki.

Można skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, ale wynik porównania należy ,w najlepszym wypadku, traktować poglądowo. Ponadto otrzymany w porównywarce wynik pozwala na porównanie tylko składki (w przybliżeniu), a nie zakresu ubezpieczenia.

Najlepiej skorzystać z usług multiagencji ubezpieczeniowej, która posiadając  ofertę kilkunastu ubezpieczycieli dostosuje ofertę do naszych potrzeb i pomoże zoptymalizować składkę, przy jak najbardziej korzystnym dla nas zakresie ubezpieczenia.

Warto jeszcze powiedzieć o dodatkowych sposobach optymalizacji składki i ochrony ubezpieczeniowej, które prowadzą do obniżenia kosztów przy utrzymaniu jakości/zakresu naszej polisy:

 • ubezpieczenie samochodu w pakiecie z mieszkaniem – to jeden z najpopularniejszych sposobów na obniżenie składki nawet o dodatkowe 15-20% (np. Ergo Hestia, czy Compensa). Jeżeli do tej pory nie ubezpieczaliśmy mieszkania, to i tak oszczędność na polisie samochodowej może nam z nawiązką zwrócić koszt polisy mieszkaniowej. Jeśli natomiast mamy więcej niż 1 auto, to na każde kolejne otrzymamy również zniżkę za ubezpieczone mieszkanie i dodatkowo za kolejny samochód w tym samym towarzystwie też przysługuje nam zniżka. Posiadanie wszystkich ubezpieczeń w jednej firmie ma jeszcze jedną zaletę, awansujemy do grona klientów premium i możemy uzyskać lepszą obsługę w razie szkody, a w niektórych towarzystwach szkoda na jednym samochodzie nie wpłynie na drugi – czyli zachowamy zniżki na pozostałych pojazdach.
 • inną formą pakietowania ubezpieczeń jest dołączenie dodatkowych ryzyk do ubezpieczenia samochodu. Zarówno na samo OC jak i OC/AC można uzyskać bonus np. zniżka na AC jeśli mamy OC w tym samym towarzystwie lub zniżka za dodatkowe ubezpieczenie NNW komunikacyjne (-10 % w Ergo Hestii). Ta zniżka jest często wyższa niż składka za NNW. Otrzymujemy więc za darmo dodatkowe ubezpieczenie i cała polisa kosztuje nas taniej.
 • dla osób nieposiadających zniżek, dobrą opcją jest dopisanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela ze zniżkami: mama, ojciec czy inna bliska osoba mająca lepszą historię ubezpieczenia niż my. Dobrze jest tez pamiętać o tym, że zniżki męża przy wspólnocie majątkowej przechodzą na żonę i odwrotnie.
 • Niektóre towarzystwa uwzględniają też przebieg ubezpieczenia na użytkowanym przez nas samochodzie służbowym. Trzeba wtedy poprosić o stosowne zaświadczenie od pracodawcy z danymi użytkowanego przez nas na wyłączność pojazdu.
 • dodatkową opcją jest oferowana przez niektóre firmy zniżka za zniżkę. Korzystna dla kierowców, którzy w ostatnim okresie nie mieli Auto Casco. Dzięki tej opcji można uzyskać nawet 40% zniżki na AC jeśli przysługują nam pełne zniżki w OC.
 • zabezpieczenia pojazdu np. GPS (Ergo Hestia) lub znakowanie DNA (Compensa) to także szansa na ekstra zniżkę 10-20%. Na tę opcję warto zwrócić uwagę szczególnie przy droższych autach, gdzie zniżka na ubezpieczenie z nadwyżką może zrekompensować koszty poniesione na instalację dodatkowych zabezpieczeń.

Mamy nadzieję że powyższe informacje okażą się przydatne przy kolejnym ubezpieczeniu samochodu.

Pamiętajcie jednak, że w ubezpieczeniu najważniejszy jest jego zakres i świadomość ubezpieczonego na temat tego za co faktycznie płaci – jaki ma zakres świadczonej ochrony. Cena natomiast musi być rozpatrywana w odniesieniu do jakości ubezpieczenia.

Z takim podejściem możecie śmiało szukać ubezpieczenia o najlepszym/optymalnym dla Was zakresie i w jak najkorzystniejszej cenie.  Chętnie w tym pomożemy.