Kiedy i gdzie potrzebujemy Zielonej Karty?

Kiedy i gdzie potrzebujemy Zielonej Karty?

 

Wyjeżdżając samochodem za granicę warto sprawdzić czy potrzebujemy Zielonej Karty, czyli poświadczenia ubezpieczenia OC komunikacyjnego w krajach systemu zielonej karty.

Na terenie Unii Europejskiej i w strefie Schengen nie będzie nam ona potrzebna, ale w pozostałych krajach już trzeba ją mieć. Zielona karta obowiązuje w tych krajach z którymi Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych podpisało umowy o wzajemnym uznawaniu dokumentów i zaspokajaniu roszczeń ubezpieczeniowych.

Zieloną Kartę można wykupić na granicy z krajem, w którym jest ona wymagana, ale wtedy będzie nas to kosztowało sporo pieniędzy. Lepiej więc zawczasu zadbać o ten dokument i poprosić o niego u ubezpieczyciela, u którego mamy ubezpieczenie OC. Wtedy dostaniemy Zieloną Kartę za darmo lub zapłacimy za nią kilkanaście złotych.

Poniżej podajemy link do strony Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych gdzie znajduje się praktyczna mapa pokazująca w których krajach będziemy potrzebowali Zielonej Karty. Warto tam zajrzeć planując podróż. Mapa systemu Zielonej Karty.